VÝCVIK

Aeroklub Kyjov umožňuje svým členům získat níže uvedené licence:

Pilot kluzáků – SPL

Pilot motorového kluzáku – TMG

Pilot ultralehkých letounů – ULL

Soukromý pilot letounu – PPL

VÝCVIK PILOTA KLUZÁKŮ (SPL)

Plachtařský odbor každoročně pořádá kurz pro uchazeče o pilotní výcvik na kluzácích. Kurz se skládá z teoretické přípravy a praktické části leteckého výcviku. Tento výcvik je prováděn na kluzácích L-13 Blaník, L-23 Super Blaník a G103 Twin Astir.

Obvykle se létá navijáková výcviková osnova a výcvik probíhá o víkendu. Délka výcviku je individuální podle schopností a docházky žáka a pohybuje se od jednoho do dvou let. Roční náklady se přibližně pohybují okolo 20-ti tisíc Kč.

Po úspěšném zvládnutí všech předepsaných úloh žák podstupuje přezkoušení, po kterém je oprávněn létat samostatné lety pod dozorem instruktora. Žák potom samostatně dolétává úlohy pro splnění podmínek k vydání mezinárodního plachtařského odznaku registrovaného u FAI – stříbrné „C“. Kritéria pro splnění těchto podmínek spočívají v samostatném pětihodinovém letu (v termice nebo na svahu), dále pak musí žák vlastním přičiněním získat převýšení 1000 m a samostatně uletět přelet v délce 50 km. Všechny tyto lety jsou registrovány barografem nebo speciálním elektronickým zařízením.

Na konci výcviku čekají žáka teoretické i praktické pilotní zkoušky. Tyto zkoušky pořádá každoročně Úřad pro civilní letectví, a to v několika předem stanovených termínech. Aby pilot mohl samostatně létat, musí rovněž podstoupit zkoušku tzv. palubního radiooperatéra k obsluze letadlových radiostanic. Po úspěšném zvládnutí zkoušek se stává uchazeč pilotem a je mu vydána licence.

Užitečné informace zde.

Související obrázky: